Az idei felsőoktatási jelentkezési időszakban is sokan választották a Miskolci Egyetemet. Első helyen hasonló számban jelentkeztek, mint tavaly.
A 2024 februárjában lezárult felsőoktatási jelentkezési időszakban a Miskolci Egyetemet összesen 6735 jelentkező választotta. Ebből 3613-an jelölték meg első helyen az egyetem valamelyik képzését, ami lényegében megegyezik az előző évi adatokkal. A hagyományosan népszerű műszaki, jogi, gazdasági és egészségügyi képzések mellett idén kiemelkedő érdeklődés mutatkozott a pedagógusképzés iránt is. Emellett jelentős számban nyújtottak bejelentkezést az először szeptemberben induló kortárs könnyűzenei képzésre is, ami meghaladta a várakozásokat.
A Miskolci Egyetemre idén jelentkezők 22 százaléka a Gépészmérnöki és Informatikai Kar, 21 százaléka a Gazdaságtudományi Kar, 19 százaléka a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar, míg 15 százaléka az Állam- és Jogtudományi Kar valamelyik képzésére jelentkezett. További 23 százalékuk az Anyag- és Vegyészmérnöki Kar, az Egészségtudományi Kar, a Műszaki Föld- és Környezettudományi Kar, valamint a Bartók Béla Zeneművészeti Kar kínálatából választott.

Emellett jelentős számban nyújtottak bejelentkezést az először szeptemberben induló kortárs könnyűzenei képzésre is, ami meghaladta a várakozásokat.
(Fotó: Miskolci Egyetem)
Az elmúlt évhez képest szignifikáns növekedés tapasztalható a Bartók Béla Zeneművészeti Kar és a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar első helyes jelentkezései tekintetében. A Bartók Béla Zeneművészeti Kar esetében a jelentkezők száma több mint háromszorosára emelkedett, míg a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar esetében 18 százalékkal nőtt az első helyes jelentkezések száma.
A tudományterületek között továbbra is a műszaki képzések, a gazdaságtudományok, a jogi és az orvos- és egészségtudományi képzések a legnépszerűbbek. Azonban a pedagógusképzés területén is markáns növekedés figyelhető meg, amely területen idén 12,6 százalékra nőtt a jelentkezők aránya az előző év 8,7 százalékához képest.
Jelentős érdeklődés mutatkozott a Miskolci Egyetem új képzései iránt is. A 2024 szeptemberében induló közösségszervezés alapképzést 71 fő, az egészségügyi mesterképzést 56 fő, a régészet mesterképzést 9 fő választotta. Fizikatanár képzésre 16 fő jelentkezett, míg matematikatanár képzésre 60 fő. A várakozáson felüli jelentkező szeretne bekapcsolódni az egyetem kortárs könnyűzenei képzésébe, amelyre összesen 166 fő pályázik.
Az UNIside kérdésére dr. Ádám Zoltán oktatási igazgató elmondta, a tavalyi évhez hasonlóan alakult a jelentkezők száma az egyetem szakjaira. Azt pedig külön kiemelte, hogy a pedagógusképzésre jelentősen nőtt a jelentkezők száma az elmúlt évekhez képest.
Az új képzések iránt is jelentős érdeklődés mutatkozott a Miskolci Egyetemen. A 2024 szeptemberében induló közösségszervezés alapképzésre 71 fő, az egészségügyi mesterképzésre 56 fő, míg a régészet mesterképzésre 9 fő jelentkezett. A fizikatanár képzésre 16 fő adta be jelentkezését, míg a matematikatanár képzésre 60 fő érdeklődött. A Miskolci Egyetem 2024 szeptemberében ismét meghirdeti a TOP 10 ösztöndíj programját, amelynek keretében az önköltséges hallgatók számára lehetőség nyílik pályázati úton az ösztöndíj elnyerésére. Az ösztöndíjat a felvételi összpontszám alapján a legjobb 10 százalékba eső hallgatók kaphatják meg, és az összegét az általuk befizetett önköltség mértékében állapítják meg.

A Miskolci Egyetem 2024 szeptemberében ismét meghirdeti a TOP 10 ösztöndíj programját, amelynek keretében az önköltséges hallgatók számára lehetőség nyílik pályázati úton az ösztöndíj elnyerésére. (Fotó: Miskolci Egyetem)
Képzési TOP 10 a Miskolci Egyetemen a 2024. évi általános felvételi eljárásban, a februári jelentkezések alapján
A legtöbb jelentkezés alap és osztatlan képzésben:
- gazdálkodási és menedzsment ANA (364 fő)
- jogász ONA (303 fő)
- gyógypedagógia ANA (290 fő)
- jogász OLA (289 fő)
- kereskedelem és marketing ANA (284 fő)
- gépészmérnöki ANA (245 fő)
- ápolás és betegellátás (gyógytornász) ANA (227 fő)
- gépészmérnöki ALA (208 fő)
- villamosmérnöki ALA (204 fő)
- gazdálkodási és menedzsment ALA (192 fő)
A legtöbb jelentkezés mesterképzésben:
- kriminológia MLA (76 fő)
- egészségügyi mérnöki MLA (41 fő)
- emberi erőforrás tanácsadó MLA (40 fő)
- vezetés és szervezés MLA (36 fő)
- tanári [3 félév [matematikatanár]] MLA (31 fő)
- tanári [4 félév [egészségügyi tanár]] MLA (29 fő)
- személyügyi, munkaügyi és szociális igazgatás MLA (27 fő)
- egészségügyi szociális munka MLA (27 fő)
- szakvédőnő MLA (25 fő)
- villamosmérnöki MLA (25 fő)
Nyitókép forrása: Miskolci Egyetem