Az utóbbi napokban a felsőoktatási felvételi jelentkezéssel kapcsolatban a sajtóban nyilvánosságot kapott egy felvételiző ügye, aki arról panaszkodott, hogy az E-felvételi rendszerében törlődött az egyik bizonyítványa, így kevesebb pontja lett és nem vették fel oda, ahova első helyen jelentkezett. Az Oktatási Hivatal közleményben reagált.
Az E-felvételiben (a személyes ügyintézési felületen) csak a jelentkező fér hozzá a jelentkezési felületéhez és az oda feltöltött dokumentumokhoz. A dokumentumokat csak a jelentkező tölthette fel, módosíthatta, törölhette. Törlésre kizárólag a jelentkezési határidőig, február 15-éig volt lehetőség – áll az OH tájékoztatásában.
Kiemelték, hogy az Oktatási Hivatal az E-felvételiben elvégzett cselekményeket naplózza.
Amennyiben a jelentkezési kérelem benyújtását követően az Oktatási Hivatal – a jogszabályban meghatározott esetekben – hiányosságot észlelt, hiánypótlási felhívást küldött a jelentkezőnek az E-felvételin keresztül – olvasható a közleményben.
Az Oktatási Hivatal a jelentkezők ponthatármegállapítással kapcsolatos egyedi megkereséseit megvizsgálja. A vizsgálat eredményéről a jelentkezőket tájékoztatja.
A ponthatármegállapítás után, a besorolási döntés kiküldését követően a besorolási döntésről szóló határozattal szemben a jelentkezők bírósági jogorvoslattal élhetnek. A keresetlevelet a besorolási döntés E-felvételiben történő megjelenését (kézhezvételét) követően lehet benyújtani, annak megtekintését követő 15 napon belül – hívja fel a figyelmet a hivatal.

A dokumentumokat csak a jelentkező tölthette fel, módosíthatta, törölhette. (Fotó: 123RF)
Új pontszámítási rendszer
Mint ahogy arról korábban az UNIside is beszámolt, 2024-től változott a felsőoktatási felvételi pontszámítása.
A kalkuláció 2024-ben is az alap- és osztatlan képzés, valamint felsőoktatási szakképzés esetén is 500 pontos rendszerben történt. A pontok három nagy területen gyűjthetők, a 200 érettségi pont és 200 tanulmányi pont mellett maximum 100 úgynevezett intézményi pontot szerezhettek a felvételizők. Az intézmények dönthettek arról, hogy felállítanak-e minimumponthatárt, amely alatt nem vesznek fel jelentkezőket vagy sem.
Pontosan mi minősülhet intézményi pontnak?
Maximum 100 pont keretében a felsőoktatási intézmények határozhatják meg, hogy milyen követelményekért, eredményekért járnak további intézményi pontok. Miért járhat intézményi pont? Az emelt szintű érettségi vizsga, a nyelvvizsga/nyelvtudás, a szakképesítés, a felvételi vizsga (szóbeli vagy írásbeli), a tanulmányi és művészeti versenyek, a munkatapasztalat, a kompetenciateszt, a sporteredmények, a felsőoktatási szakképzésben szerzett oklevél és az esélyegyenlőség jelenhet többek között pontokat.