Az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar kutatói érdekes eredményekkel álltak elő, amikor a serdülők közötti népszerűséget vizsgálták a nárcizmus, a pszichopátia és a machiavellizmus jellemzői alapján. A kutatás arra kereste a választ, hogy van-e kapcsolat a „sötét” személyiségjegyek és a kamaszok társas elfogadása között. Lássuk, milyen eredményre jutottak!
Mit is jelent a „sötét triád”?
A sötét triád három személyiségvonásból áll: nárcizmus, pszichopátia és machiavellizmus. Ezeket többnyire antiszociális, kizsákmányoló viselkedés, érzéketlenség és alacsony együttműködési hajlandóság jellemzi. A nárcizmus a dominanciában, a pszichopátia impulzivitásban, a machiavellizmus pedig a manipulatív viselkedésben nyilvánul meg.
A kutatás során a kutatók 184 középiskolás fiatalt kérdeztek meg, akik egy kérdőívet töltöttek ki ezekről a jellemzőkről, majd egy szociometriai felmérés következett, ahol kortársaik mérték fel, hogy mennyire tartják őket népszerűnek és rokonszenvesnek.
[kiemelt]A kutatás eredményeiből kiderült: a nárcisztikus fiatalok meglepő módon népszerűbbek és rokonszenvesebbek kortársaik szemében. De vajon miért épp ők?[/kiemelt]
Az emberi evolúció során a társas kapcsolatok erőforrásként szolgáltak: ezek segítettek a védekezésben, a szaporodásban, és sokféle kihívás leküzdésében. Serdülőkorban ez a szükséglet kiemelkedően fontossá válik, hiszen a tinédzserek erőteljesen küzdenek azért, hogy elnyerjék kortársaik elfogadását. Az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar és a Pécsi Tudományegyetem kutatói, Szabó Zsolt Péter, Orosz Natália Zsuzsanna, Gulyás Réka és Láng András, arra voltak kíváncsiak, hogy ezekben a csoportkapcsolatokban milyen szerepet játszanak a sötét triád jellemzői.

A kutatás során a kutatók 184 középiskolás fiatalt kérdeztek meg, akik egy kérdőívet töltöttek ki ezekről a jellemzőkről (Fotó: 123RF)
Hogyan függ össze a nárcizmus és a népszerűség?
Az eredmények alapján kiderült, hogy a nárcisztikus jegyekkel rendelkező fiatalokat kortársaik népszerűbbnek és rokonszenvesebbnek látják. Ezek a diákok gyakran vezető típusnak számítanak, és a jövőben is sikeresnek tartják őket. Az önbizalom, a határozottság és a vezetői készségek vonzóvá tehetik a nárcisztikus kamaszokat, így ezek a fiatalok könnyebben érik el kortársaik elismerését.
A sötét triád másik két tagja: pszichopátia és machiavellizmus
A kutatás alapján a pszichopátia és a machiavellizmus vonásai nem igazán járulnak hozzá a népszerűséghez. Bár a pszichopátiával járó impulzivitás és deviáns viselkedés időnként vonzó lehet, a pszichopátiás jegyekkel rendelkező fiatalok általában barátságtalanabbak, amit kortársaik gyakran rossz szemmel néznek. A machiavellizmus esetében a manipuláció és őszintétlenség szintén negatívan befolyásolja a társas elfogadást.

Az eredmények alapján kiderült, hogy a nárcisztikus jegyekkel rendelkező fiatalokat kortársaik népszerűbbnek és rokonszenvesebbnek látják (Fotó: 123RF)
Miért lehet fontos a kutatás?
A kutatás rávilágít arra, hogy a nárcisztikus vonások bizonyos mértékig előnyösek lehetnek a kamaszok számára a társas kapcsolatok terén. Az ilyen típusú fiatalokat könnyebben választják vezetőnek, ami megerősítheti saját énképüket és önbizalmukat. Ugyanakkor fontos odafigyelni, hogy ezek a személyiségvonások hosszabb távon hogyan alakulnak át, hiszen az antiszociális viselkedés káros hatással lehet a felnőttkori kapcsolatokra.
Összegzés: lehet pozitív is a „sötét” oldal?
A nárcisztikus kamaszok sikeressége és társas elfogadottsága elgondolkodtató, és arra világít rá, hogy még a negatívnak tartott személyiségjegyek is előnyt jelenthetnek egyes helyzetekben. Míg a pszichopátia és a machiavellizmus kevésbé segíti a népszerűséget, a nárcizmus vonzóvá teheti „viselőit” a kortársak szemében. Ennek megértése segíthet abban, hogy jobban lássuk a serdülők társas kapcsolatait befolyásoló tényezőket.
Szívesen elemzed az emberek viselkedését? Vonz a pszichológia elméleti és alkalmazott világa? Összegyűjtöttünk minden lényeges információt, amit a pszichológia alapfokozatú szakról érdemes tudnod!