A diákmunka iránti kereslet egész évben magas, a fiatalok pedig tudatosabban válogatnak a lehetőségek között, mint valaha – derül ki az UNIside és az euDiákok közös kutatásából, valamint a Profession.hu friss piaci adataiból. A rugalmasság, fejlődési lehetőség és a megfelelő fizetés ma már alapelvárás a diákok részéről.
A diákmunka a mai fiatalok számára már nem csupán anyagi szükséglet, hanem a jövőjük megalapozásának fontos eszköze is. Az euDiákok Iskolaszövetkezet és az UNIside 2024-ben végzett közös kutatásának eredményei ma is jól tükrözik a fiatalok munkavállalással kapcsolatos attitűdjét és elvárásait.
Egész éves kereslet, nem csak nyári roham
A Profession.hu elemzése szerint a korábban jellemző nyári felfutás helyett ma már egész évben erős a diákmunkák iránti kereslet. 2025 első negyedévében például januárban 43, februárban 16, márciusban pedig 34 százalékkal több pozíciót hirdettek a tanulók számára, mint egy évvel korábban. A legnépszerűbb szektorok továbbra is a vendéglátás, az adminisztráció, valamint a szakmunka. A legmagasabb órabéreket az IT és üzleti támogató területek kínálják.
A diákmunka nemcsak a fiatalok számára jelenthet jó lehetőséget a tapasztalatszerzésre és pénzkeresetre, hanem a cégek is jelentősen profitálhatnak: hosszabb távon akár új munkaerőt is nyerhetnek az együttműködésből.
„A hazai demográfiai viszonyokból fakadó csökkenő munkaerőállomány, valamint az egyes szektorokban jellemző fokozódó jelölthiány mellett a foglalkoztatási keretek változásai is folyamatosan alakítják a diákmunka iránti keresletet mind a munkaadók, mind a munkavállalók részéről. Ilyen jelentős hatású módosulás volt az elmúlt időszakban például az egyszerűsített foglalkoztatás költségeinek többlépcsős emelkedése és időkeretének limitálása, illetve a 25 év alattiak személyi jövedelemadó mentességének bevezetése. E tényezők következtében a diákmunkák iránti, korábban jellemző szezonális igény helyett ma már egyre inkább állandó munkaerőként támaszkodnak a cégek a fiatalokra” – fejtette ki Tüzes Imre, a Profession.hu üzletfejlesztési igazgatója.
Tudatos munkavállalás: a rugalmasság és a jövő számít
Az UNIside és az euDiákok Így dolgoztok ti! kutatása, amely 1412 középiskolás és egyetemista diák válaszait dolgozta fel, rávilágított: a diákmunka mára túlmutat az anyagi szükségleteken. A fiatalok tudatos döntéseket hoznak, amikor munkát keresnek. A válaszadók kétharmada már dolgozik, és sokan akár napi egyórás utazást is vállalnának egy jó lehetőségért, különösen akkor, ha az utazási költségeket a munkáltató részben megtéríti. A fizetés mellett a legfontosabb szempontok a rugalmasság és a jó közösségi légkör – ez különösen az egyetemisták körében hangsúlyos, akik a szakmai fejlődési lehetőségeket is előtérbe helyezik.
Így dolgoztok ti! 2024 – Az euDiákok és az UNIside közös kutatása
Különbségek korosztályonként
A középiskolások inkább rövid távú (1–3 hónapos) munkavállalást terveznek, jellemzően bolti kisegítői vagy vendéglátói munkakörökben. A heti 20-25 órás munkarend a legnépszerűbb, de az egyetemisták hosszabb távra gondolkodnak – akár heti 30 órás beosztással is, főként adminisztratív, irodai vagy szakterületi pozíciókban. Az órabér-igény alsó határa a legtöbb válaszadónál nettó 1800 forint, ám sokan már csak 2000 forint fölött vállalnak munkát. A Budapesten élő diákok bérigénye jelentősen, mintegy 20 százalékponttal magasabb, mint a kisebb településeken tanulóké.

Forrás: UNI in&out 2025 Nyár – „Így dolgoztok ti” kutatás
A soft skillek szerepe és a kihívások
Az Így dolgoztok ti! kutatás eredményei világosan megmutatták, hogy a diákok nemcsak pénzt szeretnének keresni, hanem fejlődni is. Fontos számukra, hogy a munkavégzés során fejleszthessék kommunikációs készségeiket, csapatmunkában szerezzenek tapasztalatot, és szakmai kapcsolatokat építsenek. A legnagyobb nehézséget a tanulmányokkal való összeegyeztetés, az időhiány és az alacsony bérezés jelenti számukra.
Rugalmasság és jó közösség – A fiatalok elvárásai a munka világában