Egyéni tanulási útvonalak, mégis kiszámítható életpálya és vonzó perspektíva? Christián László rendőr dandártábornokot, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) oktatási rektorhelyettesét kérdeztük a felvételizőkről, a végzősök perspektíváiról és arról, milyen új, egyéni megközelítéssel tanulnak az egyetemükön.
Hogyan változott az önökhöz felvételizők száma? Melyek a 2023-as, friss mutatók?
A mai formájában 2012 eleje óta működő Nemzeti Közszolgálati Egyetem a négy karával a 10-12 legfontosabb, legsikeresebb hazai egyetem között van. Az idén 16 százalékos a bővülés a hozzánk jelentkező diákok számában, 5563-an jelentkeztek az egyetemünkre 2023-ban, és közel négyezren az NKE-t jelölték meg első helyen. Ez kiválóan mutatja a hozzánk jelentkezők elkötelezettségét.
A kiszámítható életpálya bizonyára vonzó a fiatalok számára.
Mi valóban vonzó perspektívát nyújtunk nekik. Nemcsak kreatív tanulási lehetőséget kínálunk és a Ludovika Kampusszal irigylésre méltó infrastruktúrát biztosítunk ehhez, hanem az elhelyezkedésben is aktívan segítünk. Kifejezetten stabil és kiszámítható, egyre jobb fizetésekkel kecsegtető életpálya áll a végzősök előtt. Elsősorban a katonai, a rendészeti és a közigazgatási szakmákban, de más karaink esetén is igaz ez.

Christián László rendőr dandártábornokot, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) oktatási rektorhelyettese. Fotó: UNI2023 in &out, nyár kiadvány
Mennyit kereshet egy önöknél végzett pályakezdő?
Ez természetesen nagyban függ az adott szaktól, de a friss felmérések szerint a nálunk végzettek kezdő fizetése átlagosan közel félmillió forint, a hivatásosok esetén pedig még e felett van. Ráadásul a 25 év alattiak adókedvezménye miatt a pályakezdők ezt az összeget kézhez is kapják. Arról nem is beszélve, hogy az egyenruhás képzéseink esetén már az első évfolyam első félévétől 300 ezer forint feletti juttatást kapnak a honvéd és rendészeti tisztjelöltek.
A képzés területén milyen új megközelítéssel tanítanak?
A 2020-tól 2025-ig tartó fejlesztési tervünk egyik sarokpontja, hogy alapjaiban szervezzük át az oktatási szemléletünket a Kreatív Tanulás Programban: ennek az a lényege, hogy nálunk a hallgató van a középpontban.
Hogyan kell ezt elképzelni?
Manapság már inkább kreatívan, a tanárokat sok esetben inkább mentorként, támogatóként alkalmazva, jellemzően kisebb csoportokban tartunk órákat, gyakorlatorientált, élményszerű oktatási módszereket alkalmazva. A tananyag elérhető online formában is, így a diákok időbeosztása is rugalmasabb lehet, tehát egyéni tanulási útvonalakat biztosítunk. A hallgatókról nemcsak félévente, a vizsga félórás időtartama alatt szerzünk benyomásokat és értékeljük őket, hanem a teljes félév munkáját igyekszünk figyelembe venni.
Az egyenruhás szakokon furcsának tűnik ez a megközelítés, nem?
Természetesen a rendészeti vagy a honvédelmi képzéseken a diákok az egyenruha viseléséhez nélkülözhetetlen hierarchiában szocializálódnak. Ugyanakkor a tanáraink a tananyagot és a követelményeket igyekeznek az említett konstruktív, kreatív módon tanítani. Úgy gondolom, lehet másképp is motiválni a hallgatókat, felkelteni az érdeklődésüket, nem pedig „parancsba adni” a tananyagot és a feladatokat.
A külföldi lehetőségek mennyire állnak a tanulóik rendelkezésére?
…
Ha többet szeretnél tudni a külföldi és egyedi tanulási lehetőségektől a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen, akkor olvasd tovább az interjút az UNI2023 in&out, nyár kiadványban.
UNI2023 in &out, nyár kiadvány megrendelhető:
https://diplomatszerzek.hu/kiadvanyvasarlas/