Élethosszig tartó tanulás: lediplomázott az ország legidősebb nappali tagozatos hallgatója | Diplomátszerzek
Példakép UNIside 2024. május 27.

Élethosszig tartó tanulás: lediplomázott az ország legidősebb nappali tagozatos hallgatója

Szegedi Dezső, Miskolc Jászai Mari-díjas színésze nem mindennapi teljesítményt tudhat maga mögött. A 71 éves művész a Miskolci Egyetem bölcsészettudományi karán kulturális antropológia alapszakot végzett, ezzel egyedülálló példaként szolgálva a tanulás és az élethosszig tartó fejlődés iránti elkötelezettségre.

Szegedi Dezső története nemcsak a tanulás iránti elkötelezettséget mutatja, hanem azt is, hogy soha nem késő új célokat kitűzni és megvalósítani azokat, bármilyen életkorban is legyünk.

Kuriózum a tanulók között

Szegedi Dezső a múlt évben az ország egyetlen 70 év feletti nappali tagozatos hallgatója volt. Ez önmagában is figyelemre méltó, de az igazi elismerést az időben és sikeresen befejezett tanulmányai érdemlik. Az államvizsgára három hétig készült intenzíven, szakdolgozatával azonban már jóval korábban elkezdett foglalkozni. Dolgozata egy már nem létező miskolci városrész, a Gordon történetét dolgozta fel.

„2024. május 22-én védte meg karunkon szakdolgozatát Szegedi Dezső színművész, az ország legidősebb nappali tagozatos hallgatója. A 71 esztendős egyetemi hallgató kulturális antropológiából szerzett diplomát, „Miskolc Gordon városrészének muzsikusai” címmel írta saját kutatásaira és terepmunkára épülő szakdolgozatát.“

– adta hírül a Miskolci Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara.

A muzsikusok nyomában 

Gordon városrész egykor a muzsikus romák otthona volt, akik a helyi vendéglátóhelyeken játszottak. Szegedi Dezső munkája ennek a közösségnek a sorsát vizsgálta, akiknek élete a városrész hetvenes években történt lebontása után gyökeresen megváltozott. A foglalkoztatottságuk megszűnt, mivel az Országos Szórakoztatózenei Központ bevonta a működési engedélyeket. Sokan közülük Budapestre költöztek, hogy a Miskolcon megszerzett zenei tudásukat ott kamatoztassák.

Szegedi Dezső példája jól mutatja, hogy soha nem késő új célokat kitűzni és megvalósítani azokat, bármilyen életkorban is legyünk. (Fotó: Miskolci Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar)

A szakdolgozathoz kevés forrás állt rendelkezésre

Szegedi Dezső három fő forrásból dolgozott: Dobrossy István történész munkáiból, Lengyel Gabriella szociológus írásaiból, valamint Farkas Kálmán tanítóképzős anyagából, aki Gordon lakóit a ragadványneveikkel együtt említette. Az utóbbi forrás különösen érdekes volt számára, mivel rokonairól is szólt.

„Nem volt sok forrás a témában, és kevés volt az alany, akivel tudtam interjút készíteni, sokan ugyanis már nem élnek abból az időből. Ha most kéne választanom, lehet, hogy más témát dolgoznék ki, de az jóleső érzés, hogy így valamiképp emléket is állítok az egykori Gordonban élt roma muzsikusok előtt“

– nyilatkozott a 71 éves művész a minap.hu-nak.

A szakdolgozat közepes értékelést kapott, de a védés során Szegedi Dezső négyesre tornázta fel az érdemjegyét.

Nyugdíjasként sem akar tétlenül üldögélni

Az egyetemi éveket Szegedi Dezső unokaöccsével kezdte és fejezte be. Nem zárja ki, hogy a jövőben újra beüljön az iskolapadba, hiszen nyugdíjba vonulása után sem akar otthon ülni tétlenül.

A három évvel ezelőtti kezdetre visszaemlékezve jókedvvel idézi fel, amikor a fiatal hallgatók először találkoztak vele a folyosón, és „Jó napot, tanár úr!” köszönéssel illették. Azonban hamar megszokták, hogy ő is egy közülük. A közösség befogadó és támogató volt, a korkülönbséget soha nem éreztették vele. 

Most, hogy az államvizsga utáni feszültséget igyekszik elengedni, még nem tudja pontosan, milyen irányba lép tovább, de egy biztos: Szegedi Dezső továbbra is aktív és inspiráló személyisége marad Miskolc közösségének.

Kapcsolódni és teremteni – a Miskolci Egyetem bölcsészkara

Kiemelt képünk forrása: Miskolci Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar 

Ez is érdekelhet