Ma öt írásbeli vizsgával folytatódik az idei érettségi szezon. Délelőtt informatikából és digitális kultúrából középszintű gyakorlati vizsgát tartanak, délután pedig belügyi rendészeti ismeretekből és művészettörténetből rendezik meg az emelt és középszintű vizsgákat.
Az informatika és a digitális kultúra középszintű gyakorlati vizsgák 8.00 órakor kezdődtek.
Informatika
Informatikából középszinten 7725 vizsgázó tesz gyakorlati érettségi vizsgát. A vizsga 180 perces, az elérhető maximális pontszám 120 pont. A vizsgázók a rendelkezésükre álló időt tetszésük szerint oszthatják be a feladatok megoldására. A vizsgát számítógépteremben tartják.
A feladatsorok tematikája:
- szövegszerkesztés;
- prezentáció,
- grafika,
- weblapkészítés;
- táblázatkezelés;
- adatbázis-kezelés.
Digitális kultúra
Digitális kultúrából középszinten 2129 vizsgázó tesz előrehozott gyakorlati érettségi vizsgát. A vizsga 180 perces, az elérhető maximális pontszám 100 pont. A vizsgát számítógépteremben tartják. Az érettségizőknek egy központi feladatsort kell megoldaniuk, a rendelkezésükre álló időt tetszésük szerint oszthatják be.
A feladatsorok tematikája:
- szövegszerkesztés;
- számítógépes grafika és képszerkesztés;
- bemutatókészítés;
- táblázatkezelés;
- adatbázis-kezelés;
- algoritmizálás,
- adatmodellezés;
- programozás.
14.00 órától pedig az ének-zene, a belügyi rendészeti ismeretek, valamint a művészettörténet írásbeli érettségi vizsgáit rendezik meg. Ének-zenéből és a belügyi rendészeti ismeretekből emelt szinten is lehet érettségizni – derül ki az Oktatási Hivatal közleményéből.

Kiosztják a feladatlapot tartalmazó borítékot a történelem középszintű írásbeli érettségi vizsgán a győri Fehér Miklós Labdarúgó Akadémia Gimnáziuma és Kollégiumában 2023. május 10-én. (Fotó: MTI/Krizsán Csaba)
Ének-zene
Ének-zenéből középszinten 193 vizsgázó, emelt szinten 8 vizsgázó érettségizik. A középszintű vizsga 120 perces, és maximálisan 100 pont szerezhető. A vizsgázóknak két feladatlapot kell megoldaniuk. Az I. feladatlap témakörei: zenefelismerés, a II. feladatlapéi: zenetörténeti szövegalkotás; általános zenei alapismeretek; dallamátírás. Az új követelmények szerint vizsgázóknak egy zenei alkotótevékenységet mérő feladatot is meg kell oldaniuk. A vizsgát az I. feladatlap megoldásával kell kezdeni. A vizsgadolgozatokat 20 perc elteltével összegyűjtik. Ezután osztható ki a II. feladatlap (100 perc), az egyes feladatok megoldására a vizsgázók tetszésük szerint oszthatják be a rendelkezésükre álló időt.
Az ének-zene vizsgatárgy emelt szintű írásbeli vizsgája 180 perces, és maximálisan 100 pont szerezhető. A vizsgázóknak két feladatlapot kell megoldaniuk. Az I. feladatlap témakörei: dallamdiktálás, zenefelismerés, a II. feladatlapéi: zeneelmélet, zenetörténeti szövegalkotás. Az új követelmények szerint vizsgázóknak egy zenei alkotótevékenységet mérő feladatot is meg kell oldaniuk. A vizsgát az I. feladatlap megoldásával kell kezdeni. A vizsgadolgozatokat 60 perc elteltével összegyűjtik. Ezután osztható ki a II. feladatlap, az egyes feladatok megoldására a vizsgázók tetszésük szerint oszthatják be a rendelkezésükre álló időt (120 perc).
A vizsgatárgyból kétféle vizsgakövetelmény szerint lehet vizsgát tenni, a különböző vizsgakövetelmények szerint vizsgázók különböző feladatlapokat oldanak meg.
Belügyi rendészeti ismeretek
Belügyi rendészeti ismeretekből középszinten 177, emelt szinten 360 vizsgázó érettségizik. A közép- és emelt szintű írásbeli vizsgán a vizsgázóknak egy központi feladatsort kell megoldaniuk. A vizsgázók a rendelkezésükre álló időt tetszésük szerint oszthatják be az I. rész (egyszerű, rövid választ igénylő feladatok) és a II. rész (szöveges, kifejtendő feladatok) feladatainak megoldására. Az I. rész megoldásához semmilyen segédeszköz nem használható. A II. rész megoldásához szükséges információkat (pl. adatokat, szemelvényeket) a feladatsornak tartalmaznia kell. A vizsgán körző, vonalzó használható, amelyekről a vizsgázónak kell gondoskodnia. Középszinten a vizsga 120, emelt szinten 180 percig tart, a maximálisan elérhető pontszám mindkét szinten 100 pont.
A vizsgatárgyból kétféle vizsgakövetelmény szerint lehet vizsgát tenni, de – mivel a vizsgakövetelmények változása ezt lehetővé teszi – a különböző vizsgakövetelmények szerint vizsgázók mindkét szinten ugyanazt az írásbeli feladatlapot oldják meg.
Művészettörténet
Művészettörténetből középszinten 123 vizsgázó érettségizik. A vizsga 120 perces, és maximálisan 100 pont szerezhető. Az írásbeli feladatlapot 40-60 százalékban a magyar, a fennmaradó részben pedig az egyetemes művészettörténethez kapcsolódó feladatok, részfeladatok alkotják. Az egyetemes művészettel kapcsolatos feladatok döntően az európai kultúrára vonatkoznak, a kérdések kb. 20 százléka vonatkozhat az Európán kívüli kultúrákra.
Az írásbeli vizsga feladatlapja kb. 10-15 – esetenként képekkel illusztrált – feladatot tartalmaz. Egy-egy feladat több részfeladatra is tagolódhat. A feladatlap kb. 60 százalékban egyszerű, rövid választ igénylő (zárt vagy nyílt végű) kérdésekből, és kb. 40 százalékban néhány mondatos értelmezést, magyarázatot, kifejtést igénylő feladatokból áll. A vizsgázók a rendelkezésükre álló időt tetszésük szerint oszthatják be a feladatok megoldására. A vizsgán semmilyen segédeszköz nem használható.
Másnap érhetők el a hivatalos javítási útmutatók
A korábbi évek gyakorlatának megfelelően a feladatsorok, a javítási-értékelési útmutatókkal együtt a vizsgát követő napon kerülnek fel az Oktatási Hivatal oldalára – a reggel 8.00, illetve 9.00 órakor– kezdődő vizsgák esetében a vizsga másnapján reggel 8.00 órakor, a 14.00 órakor kezdődő vizsgák esetében a vizsgát követő nap 14.00 órakor.
Az idei érettségi szezonról szóló cikkeinket itt érheted el.