Érettségi kisokos: Mi történik, ha beteg leszel az írásbeli érettségi napján?

Érettségi kisokos: Mi történik, ha beteg leszel az írásbeli érettségi napján?

Az érettségi vizsga az egyik legfontosabb mérföldkő a diákok életében. Ha te is végzős vagy, akkor biztosan benned is rengeteg kérdés merült fel az írásbeli érettségi vizsgákkal kapcsolatban is. Ebben a cikkben összeszedtük a legfontosabb infókat, hogy mindenre felkészülhess!

Mikor lesznek az írásbeli érettségi vizsgák?

A pontos időpontokat minden évben a tanév rendje határozza meg. Idén az írásbeli érettségi vizsgák május 5. és 23. között zajlanak, a részleteket megtalálod az Oktatási Hivatal weboldalán.

Mennyi időd lesz a feladatokra?

A vizsga időtartama tantárgyanként eltérő lehet. A vizsgaleírások pontosan tartalmazzák a feladatlapok számát, a megoldásra fordítható időt, a segédeszközöket és az elérhető pontszámokat. Magyar nyelv és irodalomból például 240 perced lesz az írásbeli vizsgarészre, közép- és emelt szinten is, míg matematikából középszinten 180 perc, emelt szinten 240 perc áll majd rendelkezésedre. Ha még nem nézted át a vizsgakövetelményeket, itt az idő!

Milyen segédeszközt használhatsz az írásbeli érettségin?

Amennyiben az adott vizsgatárgyból az általad választott szinten lehet segédeszközt használni, úgy azt a vizsgaleírások pontosan meghatározzák. Magyar nyelv és irodalomból közép- és emelt szinten használhatsz például helyesírási szótárt (nem saját példányt, a vizsgaszervező biztosítja), illetve középszinten irodalmi szöveggyűjteményt is. Matematika írásbeli érettséginél használhatsz függvénytáblázatot, zsebszámológépet (olyat, ami szöveges adatok tárolására és megjelenítésére nem alkalmas), körzőt, vonalzót, szögmérőt – mindegy, milyen szinten vizsgázol. De vigyázz, a vizsgaszervező nem biztosítja ezeket, neked kell gondoskodni róla, hogy minden szükséges eszköz nálad legyen!

Magyar nyelv és irodalom írásbeli érettségin közép- és emeltszinten használhatsz például helyesírási szótárt, illetve középszinten irodalmi szöveggyűjteményt is. (Fotó: Freepik)

Hol fogsz vizsgázni?

Az írásbeli vizsga pontos helyszínét a vizsgabehívó tartalmazza, amit a jelentkezést fogadó intézménytől kapsz meg. Ha még nem kaptad meg, keresd az iskoládat vagy a kormányhivatalt!

Mi történik, ha elvesztetted a vizsgabehívódat?

A vizsgabehívó elvesztése nem jelenti azt, hogy nem mehetsz be a vizsgára, de fontos, hogy minél előbb cselekedj. Az emelt szintű vizsgabehívót az illetékes kormányhivatal küldi ki, és ha elvesztetted, ők tudnak segíteni. Fordulj ahhoz az intézményhez, ahol a vizsgádra jelentkeztél! Ne hagyd az utolsó pillanatra, mert az adminisztráció időbe telhet.

Mi történik, ha nem jelensz meg az írásbeli érettségi vizsgán?

Ha igazoltan maradsz távol, pótvizsgát tehetsz. Ehhez be kell nyújtanod egy igazolást a vizsgát szervező intézmény vezetőjének. Ha viszont igazolatlanul hiányzol, akkor csak javítóvizsgát tehetsz, de csak a következő érettségi vizsgaidőszakban lesz rá lehetőséged!

Mi a helyzet az írásbeli jellegű gyakorlati vizsgákkal?

Ha egy tantárgyból gyakorlati érettségid is van, amelyet írásos formában kell teljesítened (pl. informatika, műszaki rajz), akkor ezekre az írásbeli vizsgákra vonatkozó szabályok érvényesek. Ha nem jelensz meg, pótló vizsgát tehetsz igazolt hiányzás esetén, vagy javító vizsgát igazolatlan távolmaradás esetén.

Van még kérdésed az érettségivel kapcsolatban? Böngészd tovább Érettségi kisokos sorozatunkat a legfontosabb tudnivalókért!

Érettségi kisokos: Hogyan lehet a nyelvi érettségid egyben nyelvvizsga-bizonyítvány is?

Ez is érdekelhet