A fiatalok egészsége napjainkban: mit mutat az Ifjúság'24 jelentés? | Diplomátszerzek

A fiatalok egészsége napjainkban: mit mutat az Ifjúság’24 jelentés?

Az Ifjúságkutató Intézet minden évben kiadja az ifjúság legfontosabb trendjeit összegző jelentését, amely a fiatalok politikai, gazdasági és társadalmi helyzetét elemzi. A 2024-es Ifjúság’24 jelentés a fiatalok jelenlegi helyzetét és a jövőbeni kihívásokat is tárgyalja. Egyik fontos fejezete a fiatalok egészségével foglalkozik kiemelten, lássuk a részleteket!

Testi egészség – Mennyire aktívak a fiatalok?

A magyar fiatalok testi egészségi állapota vegyes képet mutat. A diákok 22 százaléka él valamilyen krónikus betegséggel, és közülük minden második rendszeresen szed gyógyszert. A fizikai aktivitás jelentős eltéréseket mutat: míg a 11 évesek 30%-a mozog eleget naponta, addig a 17 évesek esetében ez az arány már csak 15 százalék. Ugyanakkor a diákok 40 százaléka legalább heti négyszer végez intenzív testmozgást, bár ez az arány az életkor előrehaladtával csökken.

A testképpel kapcsolatos torzítások szorosan összefügghetnek a szorongás, depresszió és táplálkozási zavarok kialakulásával. (Fotó: 123RF)

Túlsúly és testkép – Valóság vagy torz önkép?

A túlsúly és az elhízás komoly népegészségügyi kockázatot jelent már a serdülők körében is. A fiúk 27 százaléka, a lányok 17 százaléka enyhén vagy erősen túlsúlyos. Az önértékelési problémák különösen a lányokat érintik: az idősebb lányok sokkal nagyobb arányban próbálnak fogyni, mint a fiúk, és sokan kövérebbnek látják magukat a valóságnál. Ennek egyik fő oka a közösségi média által sugallt idealizált testkép, amely gyakran elérhetetlen elvárásokat állít a fiatalok elé.

A testképpel kapcsolatos torzítások különösen a lányok mentális egészségére lehetnek károsak, és szorosan összefügghetnek a szorongás, depresszió és táplálkozási zavarok kialakulásával.

Alvási szokások – Miért fáradtak a fiatalok?

A diákok hétköznap átlagosan 22:30-kor fekszenek le és 6:15-kor kelnek, ami kevesebb alvásidőt jelent az ajánlottnál. Míg a 12 éves korig ajánlott alvásmennyiség 9 óra, 17 éves korig pedig 8 óra lenne, a tanítási napokon csak minden második fiatal alszik legalább 8 órát. Az átlagos alvásidő 7,5 óra, ami hosszú távon fáradtsághoz, koncentrációs problémákhoz és akár mentális egészségügyi nehézségekhez is vezethet.

Hétvégén a fiatalok általában bepótolják az alváshiányt, ekkor átlagosan 9,6 órát alszanak, de ez nem ellensúlyozza teljesen a hétköznapi alváshiányt.

A fiatalok kevesebbet alszanak az ajánlottnál, ami hosszú távon fáradtsághoz, koncentrációs problémákhoz vezethet. (Fotó: 123RF)

Mentális egészség – Magány és stressz

A fiatalok mentális jólléte szintén aggodalomra ad okot. Minden ötödik diák elégedettsége az életével átlag alatti. A lányok esetében ez a szám különösen magas: 19 százalékuk érzi magát magányosnak, míg a fiúknál ez az arány 11 százalék. Az önértékelési problémák, a közösségi média negatív hatásai és a stressz mind hozzájárulhatnak a fiatalok mentális egészségügyi problémáihoz.

Kockázati magatartások – Függőségek és veszélyek

Az elektromos cigaretta és a hagyományos dohányzás egyre népszerűbb a fiatalok körében: a 15 évesek egyharmada már kipróbálta mindkettőt, és 16 százalékuk rendszeresen dohányzik. Az alkoholfogyasztás is elterjedt, a fiatalok több mint 60 százaléka ivott már alkoholt, és 40 százalékuk volt már részeg. Bár a fiatalok számára az alkohol kipróbálása természetesnek tűnhet, hosszú távon komoly egészségügyi kockázatokat jelenthet.

A fiatalok egészsége számos tényezőtől függ, és komoly kihívásokkal kell szembenézniük. A testmozgás, a tudatos táplálkozás, a megfelelő alvás és a mentális egészség támogatása kulcsfontosságú ahhoz, hogy a jövő generációja egészségesebb és kiegyensúlyozottabb életet élhessen.

A teljes Ifjúság’24 – Jelentés az ifjúságügyről szabadon elérhető az Ifjúságkutató Intézet honlapján.

Egyetem és mentális egészség: Hogyan maradj stabil, ha túl sok a stressz?

Ez is érdekelhet