A mesterséges intelligencia, az adattudomány, a felhőtechnológia széles körű ismeretanyagát, piacképes diplomát, kiváló szakmai gyakorlati lehetőségeket kínál a Debreceni Egyetem Informatikai Kara, ahol a vállalati partnerekkel való együttműködésnek köszönhetően ipari tanúsítványokat is szerezhetnek a hallgatók. Korszerű, folyamatosan megújuló és versenyképes tudás várja a karra felvételizőket.
A Debreceni Egyetem Informatikai Kara (IK) – köszönhetően az informatika folyamatos megújulásának és az ezzel járó újabb és újabb kihívásoknak – évről évre növeli hazai és külföldi hallgatói számát. A mintegy háromezres hallgatói létszám is azt mutatja, hogy az informatika, azon belül pedig a mesterséges intelligencia egyre nagyobb szerepet tölt be a mindennapokban, ennek jelentőségét a leendő szakemberek is felismerik.

A Debreceni Egyetem Informatikai Kara (IK) évről évre növeli hazai és külföldi hallgatói számát. (Fotó: DE)
Alapításának huszadik évét ünnepelte tavaly a kar, melynek fejlődése, bővülése Debrecen ipari és gazdasági növekedésével arányos. A városba érkező nemzetközi cégek számára kiemelten fontos a képzett munkaerő, emiatt az IK úgy alakította képzési struktúráját, hogy az tökéletesen illeszkedjen a külföldi multinacionális vállalatok munkaerőpiaci elvárásaihoz.
Hajdu András dékán szerint a modern informatika megkerülhetetlen, átszövi a hétköznapokat és az élet minden területén jelen van. Az ezzel járó kihívásokra igyekszik a kar felkészíteni a hallgatókat.

Hajdu András dékán (Fotó: DE)
– Továbbra is nagyon népszerűek a tradicionális informatikai területek, ugyanakkor el kell ismerni, hogy átalakul a világ. Ehhez alkalmazkodik az informatika és a kar is. Egyre inkább a mesterképzésekre irányítjuk a fókuszt, mivel a mind nagyobb teret hódító mesterséges intelligencia naprakészebb és magasabb szintű tudást igényel azért, hogy nagyobb rálátással legyenek a fiatal szakemberek a világra. Multidiszciplináris az egyetem, emiatt más szakterületek hallgatói is érkeznek hozzánk, közelebb kerülnek egymáshoz az alapjaiban eltérő tudományok. Az ide jelentkezők olyan szakmai közegbe kerülhetnek, ahol többek között agrár-, művészeti, mérnöki vagy klinikai projektekben is hatékonyan részt vehetnek, ezzel olyan képességeket tanulhatnak, melyek segítségével a hagyományos informatikai programozói szemléletek mellett rendszerben láthatják és értelmezhetik a világ működését. Az a célunk, hogy szakterületeket és így karokat is átívelően létrejöhessen a központi tudás – fogalmazott a dékán.

A modern informatika megkerülhetetlen, átszövi a hétköznapokat és az élet minden területén jelen van. (Fotó: DE)
Az Informatikai Karon három alapképzés: a programtervező informatikus, a mérnökinformatikus és a gazdaságinformatikus szak várja a felvételizőket. Többek között az adatmodellezés alapjait, az algoritmusok és az adatbázisok tervezését, a szoftverfejlesztési módszertanokat, technológiákat, a mesterséges intelligencia módszereinek és eszközeinek használatát ismerhetik meg az egyetemisták. Mindemellett műszaki informatikai, információs rendszerek és szolgáltatások telepítésének, üzemeltetésének és fejlesztésének, a kliensszerver rendszerek programozásának, a web- és mobil programozás, illetve a pénzügyi folyamatok módszertanával is foglalkoznak a képzések során.
A három alapképzés mesterképzés formájában is elérhető és melléjük társul a közelmúltban indult adattudomány MSc, valamint az MI szakember szakirányú továbbképzés, mindkettő elsősorban a mesterséges intelligencia felhasználására fókuszál. A karon is jelen van a tanárképzés, az eziránt érdeklődők az informatikatanár mesterszak és az informatikatanár osztatlan tanárképzési szak közül választhatnak.
Az Informatikai Kar szeptembertől már nem csak Debrecenben, hanem Siófokon is indít képzéseket, a hamarosan a Balaton partján nyíló egyetemi campuson az adattudomány mester-, illetve a programtervező informatikus alapszak is elérhető lesz. Ezekre a képzésekre már a mostani általános felvételi eljárásban lehet jelentkezni. Nemcsak naprakész tudást, hanem kiváló elhelyezkedési lehetőségeket is kínál a kar, köszönhetően folyamatosan bővülő partneri hálózatának.
– A már meglévő mellé nyitottunk egy új, nemzetközi Pearson vizsgaközpontot, ahol magas szintű ipari vizsgákat lehet tenni, ipari tanúsítványokat lehet szerezni. Több nemzetközi piacvezető cég is számít saját képzéseinek kidolgozásában a karra, ezeket az ismeretanyagokat a hallgatókhoz is igyekszünk eljuttatni. Nagyon hangsúlyos szerepet kap a mesterséges intelligencia itt is, ami az újabb szakok megjelenésében is meghatározó lesz majd. A város iparosodása is folyamatosan generálja elsősorban a mérnökinformatikai képzés bővülését, ugyanis a munkaerőpiaci igények meghatározók abban, hogy milyen irányba fejlődjön tovább a képzési portfóliónk. Mesterképzésben levelező tagozaton állami helyeket is hirdetünk, így szeretnénk növelni azoknak a hallgatóknak a számát, akik MSc-képzésben szereznek diplomát, amivel nagyobb eséllyel helyezkedhetnek el a munkaerőpiacon. A kutatási infrastruktúra is fejlődik, a legmodernebb technológiák érhetők el a karon, ezen a téren is meghatározóak az olyan világcégekkel való együttműködéseink, mint az NVIDIA, a Microsoft vagy a Cisco. A városi környezetfelügyeleti rendszer informatikai hátterét is a kar biztosítja, valamint a precíziós mezőgazdaságban érintett vállalatokkal, illetve az agrárkarral is vannak erősödő kapcsolataink – mondta Hajdu András.

Az Informatikai Karon három alapképzés: a programtervező informatikus, a mérnökinformatikus és a gazdaságinformatikus szak várja a felvételizőket. (Fotó: DE)
Az Informatikai Kar épülete a kor igényeinek és elvárásainak tökéletesen megfelel, közösségi tereiben nemzetközi környezetben tölthetik hasznosan az idejüket az egyetemisták. Az intézmény tájékoztató rendszerének bővítése révén az informatikai munkalehetőségekről, a szakmai újdonságokról is naprakészen tájékozódhatnak a hallgatók.
A leendő elsősöknek február 15-ig kell dönteniük arról, mely felsőoktatási intézményben tanulnának tovább 2025 szeptemberétől. Az általános felvételi eljárásban a felvi.hu oldalon, az e-felvételin keresztül lehet jelentkezni a választott képzésekre.
A karról és a képzésekről további részletek ide kattintva érhetőek el.
DE MÉK: légy részese a modern mezőgazdaságnak!
Nemzetközi oktatási környezet, kiváló oktatók, modern laborok, átfogó tehetséggondozó program és széles körű szakmai partnerhálózat – a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karának nyolc alap- és nyolc mesterszakára, valamint osztatlan agrármérnök képzésére jelentkezhetnek a felvételizők február 15-ig.
A Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar képzési és kutatási tevékenységét a körforgásos biológiai-alapú gazdaság modelljének megfelelően határozta meg, amely az alapanyagok és értékek újrahasznosításán, az előállított termék hozzáadott értékének növelésén és okos megoldásokon alapul.

Stündl László, a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar dékánja. (Fotó: DE)
– A természeti erőforrások hasznosítása, az élelmiszer-előállítás, a kertészet, a természetvédelem, a növényorvoslás, a vadgazdálkodás, a modern mezőgazdaság, a vízgazdálkodás vagy éppen a lovas sportszervezés – mind-mind azon területek, amelyeken az általános képzéseink mellett a specializált kurzusainkat is megtalálják a karunkra jelentkezők. A modern mezőgazdaság hagyomány és innováció egyszerre, ennek megfelelően állítottuk össze képzési anyagainkat és fogalmaztuk meg elvárásainkat a hozzánk érkező fiatalokkal szemben. Nagy sikerrel indítottuk el a Dél-Dakotai Állami Egyetemmel közösen a precíziós mezőgazdasági mérnöki alapképzésünket, kettős diploma (double degree) megszerzésének lehetőségével. A féléves amerikai tanulmányútjukról hallgatóink meghatározó élményekkel és szakmai ismeretekkel tértek haza – emelte ki Stündl László, a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar dékánja.

A modern mezőgazdaság hagyomány és innováció egyszerre. (Fotó: DE)
A Debreceni Egyetem agrárkara széles körű szakmai és gazdasági kapcsolatrendszerrel rendelkezik, amely egyrészt biztosítja a gyakorlati képzés feltételeit, másrészt segíti az egyetemen keletkezett tudományos eredmények hasznosulását. Az elismert oktatók, kutatók munkája eredményeként a kar egyetlen agrárintézményként – 11 agrár-felsőoktatási hely közül – nyerte el a Kiváló Kutatási Infrastruktúra Hálózat-címet, amivel felkerült a magyar és az európai, kiváló infrastruktúra-díjjal kitüntetett kutatóhelyek közé.

Az összetartó alumni közösség hosszútávon nyomon követi az itt végzett hallgatók útját és támogatja szakmai útjukat. (Fotó: DE)
– A fenntartható mezőgazdaság és vidékfejlesztés követelményeinek megfelelően bővültek a kar oktatási-képzési, kutatási területei. Elődeink jó példáját követve igyekszünk a legkorszerűbb ismereteket, gyakorlatorientált tudást átadni a hallgatóinknak. Azok a fiatalok is könnyen megtalálják a DE MÉK-en az elképzeléseiknek megfelelő képzést, akiket elsősorban a kutatói tevékenység, akár a biotechnológia vagy éppen az agrárgenomika érdekel. A Kerpely Kálmán, illetve a Tormay Béla Szakkollégiumban egy támogató közösség tagjává válhatnak – fejtette ki a kari vezető.

A leendő elsősöknek február 15-ig kell dönteniük arról, mely felsőoktatási intézményben tanulnának tovább szeptembertől. (Fotó: DE)
Az egyetem Böszörményi úti campusán a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar megújuló környezetben várja a leendő hallgatókat és számtalan sportolási, valamint kikapcsolódási lehetőséget is kínál számukra.

A fenntartható mezőgazdaság és vidékfejlesztés követelményeinek megfelelően bővültek a kar oktatási-képzési, kutatási területei. (Fotó: DE)
A 157 éves debreceni agrárfelsőoktatás nagy figyelmet fordít hagyományainak ápolására. Az összetartó alumni közösség hosszútávon nyomon követi az itt végzett hallgatók útját és támogatja szakmai útjukat.

A 157 éves debreceni agrárfelsőoktatás nagy figyelmet fordít hagyományainak ápolására. (Fotó: DE)
A jelentkezők a felvételivel kapcsolatos tudnivalókról a DE MÉK honlapján is részletesen tájékozódhatnak.