Bár a legtöbbször azt halljuk, hogy a mai fiatalok beképzeltebbek a korábbi generációknál, egy nemrég készült kutatás szerint a magyarok és köztük a fiatalok önbizalma lényegesen alacsonyabb, mint más országokban, akár Európában, köztük is a fiataloké az idősebb nemzedékekhez képest.
A kutatásból kiderült az is, hogy a diákok 90 százaléka szeretné, ha több elismerést kapna. Néha egy-egy kedves szó, pozitív visszajelzés csodákat tud tenni az önbizalmukkal. Tartsuk ezt szem előtt, hiszen ez az, ami semmibe nem kerül, csak egy kis odafigyelést igényel, és amellett, hogy az érintett önbizalma nő, a kettejük kapcsolatára is jó hatással van, legyen szó szülőről, tanárról, sportedzőről.
Fontos, hogy a diákok legyenek türelmesek magukhoz
A felmérés egyik megállapítása szerint a diákok lassan hoznak döntést. Bár vannak, akik már az általános iskola alsó tagozatában elhatározzák, hogy mivel szeretnének foglalkozni, sokan még az első diplomájuk után is csak azt tudják, mivel nem.
Komócsin Laura, a Business Coach Kft. ügyvezetője, aki a fiatalok önbizalmának növelésére önkéntes programsorozatot indított, azt javasolja, hogy a diákok legyenek türelmesek magukhoz, a szülők, a tanárok pedig ne sürgessék őket.

Komócsin Laura
A kutatás rávilágított arra is, hogy a tanulók rendszerint kevésbé mernek kérdezni, vagy épp megosztani tudásukat a rivalizáció, az erős versenyhelyzet miatt. Pedig tudniuk kell, hogy a tudás úgy érhető el, ha meghallgatják a tanáraiktól a tananyagot, tudnak kérdezni, gyakorolnak, és az már egy fejlettebb szint, ha el tudják magyarázni az adott tananyagot diáktársuknak is.
A megkérdezett tanulók közel háromnegyede megpróbál úgy viselkedni, ahogy azt elvárják tőle, amihez pedig kérdezniük kell, tisztázni, pontosítani az elvárásokat, hogy bátran merjenek nemet mondani az olyan feladatokra, amelyről azt gondolják, nem nekik kellene elvégezniük. Fontos lehet ez a képességük – ami szintén az önbizalomból fakad –, hogy visszautasítsák azt a szülői kérést, hogy az ő álmaikat a gyerekeik valósítsák meg.
A kutatásból az is kiderült, hogy a tanulók kétharmada kapaszkodik a kapcsolataiba, és mindent megtesz, hogy azok megmaradjanak. Új társaságban visszahúzódók. Ezzel magyarázható, hogy ugyanabban az iskolában maradnak, és többnyire nem felvételiznek 4., 6. vagy 8. osztály után, pedig a kompetenciáik alapján képesek lennének rá. Ebben az esetben a szülők támogatásának nagy szerepe van. Amennyiben ez az önbizalomhiány kórossá válik, érdemes pszichológushoz is fordulni.
Önbizalom-növelde programsorozat
Munkaerőpiaci és nemzetközi versenyhátrányt is jelenthet az önbizalom alacsony szintje. Ennek a növelése kiemelt jelentőségű, hiszen segít az emberek számára a mindennapi akadályok leküzdésében, és abban, hogy sikeresebbek és boldogabbak lehessenek.
A téma fontosságát hirdető társadalmi felelősségvállalási kezdeményezést indított Komócsin Laura, a Business Coach Kft. ügyvezetője, akinek a vezetésével ingyenes Önbizalom-növelde workshopokat tartanak általános, középiskolásoknak és egyetemistáknak.
Az általuk kifejlesztett, az önbizalom növelésére szolgáló ingyenes alkalmazás a http://businesscoach.hu/johari/ oldalon érhető el. Ezen túl ÖNbizalomNövelde néven ingyenes programsorozat indult 2022 őszén annak érdekében, hogy a magyarok önbizalomszintje 2025-re elérje a nemzetközi átlagot.
A Komócsin Laura mestercoach által indított kezdeményezés keretében ingyenes egyéni és csoportos tréningeken segítik az érdeklődőket a boldog és sikeres élethez elengedhetetlen önbizalom növelésében. Kiemelt figyelem irányul a felmérések szerint az önmagukat leginkább alulértékelő diákokra és a pedagógusokra.
Kevés a magyarok önbizalma
Szomorú tény: a magyarok önbizalma elmarad a nemzetközi átlagtól. A hazai adatokat meglepő módon a fiatalok és a pedagógusok rontják le a leginkább, ők azok, akik a legkevésbé hisznek, bíznak magukban, a saját képességeikben. Mindez abból a nemzetközi felmérésből derült ki, amit Komócsin Laura és munkatársai végeztek az idén.
[kiemelt]A szakember szerint az alacsony önbizalomszint egy negatív spirál: ha nem vagyunk elég magabiztosak, jó néhány olyan lehetőségtől eshetünk el, ami hozzásegíthetne ahhoz, hogy boldogabbak, sikeresebbek legyünk. Akinek nincs elég önbizalma, és nem is dolgozik ezen, hiába tanul szorgalmasan, nem lesz elég bátor ahhoz, hogy megragadja a kínálkozó alkalmakat, vagyis az alacsony önbizalom nagyon komoly munkaerőpiaci és versenyhátrányt jelent.[/kiemelt]
Mivel az önbizalom szintje nemcsak az egyének, de a társadalom boldogulásának is fontos záloga, Komócsin Laura elhatározta: programot indít, hogy e a helyzet megváltozzon. A 2022 őszén indult ÖNbizalomNövelde programsorozaton bárki részt vehet, aki kitölti weboldalukon az önbizalomtesztet: www.businesscoach.hu/onbizalomteszt
A személyre szabott visszajelzés után mindenkinek felajánlanak egy egyéni vagy egy 2×45 perces csoportcoachingot. Az ingyenes foglalkozásokon feltárják a résztvevő erősségeit és azt, hogy mely területeken szorul fejlesztésre, illetve visszajelzést kap a társaitól is arról, hogy ők milyennek látják.
Mint Komócsin Laura elmondta: nem az a magabiztos ember, aki mindenben jó, hanem aki tudja, hogy mit nem tud, de amiatt nem tartja magát kevesebbre másoknál, mert tudja, hogy másban viszont ő jobb. Nem kell egymással versenyeznünk, önmagunkból kell kihozni a legjobbat. Hozzátette: az önbizalom-problémáknak nagyon sokféle okai lehetnek, és nagyon különböző helyzetekben nyilvánulhatnak meg.
[kiemelt]Van, aki nem mer kiállni magáért, más fél kérdezni, megint más akkor is kételkedik a képességeiben, ha csak pozitív megerősítést kap. De mindezeken nagyon sokat segíthet, ha az egyén tisztában van a jó és a rossz tulajdonságaival, az erősségeivel és a hiányosságaival, vagyis ha van egy reális önképe. A coaching fejleszti az önismeretet, hogy akkor is képes legyen felidézni az erősségeit, a sikereit, amikor éppen nehezebb élethelyzetben van, vagy kudarcok érik.[/kiemelt]
Még hatékonyabban segítjük a tudatos pályaválasztást
Az UNIside és a Szakmát Szerzek csapataként elindítottuk rendszeres iskolalátogatási programunkat, amely során diákokat szólítunk meg tartalmainkkal, és miután Önbizalomnagykövetek lettünk, Komócsin Laura, a Business Coach Kft. megalapítója és a hazai coachképzés legismertebb képviselője tréningjén összekapcsoltuk egymással a két programot, hogy még hatékonyabban segíthessük a tudatos pályaválasztást és erősítsük a fiatalok pályamotivációját.
Célunk, hogy megtaláld a helyed, jó karrierutat válassz, és elsajátítsd, hogyan lehet sikeres középiskolás diákká, majd egyetemistává/főiskolássá válni.
A cikk eredetileg az UNI in&out 2024 Nyár kiadványban jelent meg.
Amennyiben feliratkozol hírlevelünkre, akkor UNI in&out 2024 NYÁR magazinunkat 50 százalékkal olcsóbban vásárolhatod meg!