Szalamander 2024: így búcsúztak a végzős egyetemisták Miskolctól

Szalamander 2024: így búcsúztak a végzős egyetemisták Miskolctól

A szellemi kulturális örökség részévé nyilvánított „Selmeci diákhagyományok” talán leglátványosabb eleme a Szalamander, amelynek keretében a hallgatók fáklyás felvonulással, „Bursch-nótákat” énekelve búcsúznak a várostól és az egyetemtől. A Miskolci Egyetem követve a selmeci hagyományokat, évtizedek óta így búcsúztatja végzőseit.

Mit kell tudni a Selmeci diákhagyományokról?

A selmeci diákhagyományok egyedülálló, régi egyetemi szokások és tradíciók gyűjteménye, amelyek a Selmecbányán alapított Bányászati és Erdészeti Akadémiáról származnak. A hagyományok az intézmény Sopronba, majd Miskolcra költözése után is fennmaradtak, sőt további helyi elemekkel bővültek, és a mai napig élnek a soproni, miskolci egyetemi hallgatóság körében.

Ezeknek a hagyományoknak egyike a Szalamander. Ez egy látványos felvonulást takar, amelynek során a diákok égő fáklyákkal vonulnak végig az egyetem városán, emlékezve a selmeci hagyományokra és a közösség erejére.

Forrás: ME

Miért épp Szalamander?

A legenda szerint egy Sebenitz nevű pásztor a sziklákon legeltette nyáját, amikor két gyíkot vett észre. A gyíkok hátán – másik változat szerint a gyíkok helyén – ezüst és arany por csillogott. Ezek a gyíkok mutatták meg az ezüst- és aranylelőhelyeket. Évszázadokon át Magyarország legfontosabb ezüst- és aranybányái voltak Selmecbányán. A város német és magyar nevét a pásztor nevéről kapta: Schemnitz és Selmec. A gyíkok a város különböző régi címereiben is megtalálhatóak.

A Miskolci Egyetem Hallgatói Önkormányzata által szervezett látványos esemény a campuson indult és a belvárosban folytatódott június 26-án este.

Közösen ültetett fa jelképezi az összetartást

2022 júniusától kezdve hagyományteremtő szándékkal a Miskolci Egyetem végzős évfolyamai minden Szalamanderen ünnepélyes keretek között elültetnek egy fát az egyetem területén. Ez a fa jelképezi a későbbi ALUMNI közösség összetartását, az egyetemhez való kötődését, és nem utolsó sorban a Campus zöldüléséhez is hozzájárul. A fát ültető évfolyamok adatait egy emléktáblán tüntetik fel.

Forrás: ME

Bányászlámpások és fáklyák fénye világította be a miskolci utcákat

A Városi Ballagási Ünnepség után a hallgatók egy csoportja bányászlámpással indult el „szalamander” alakzatban a Városház térről a Széchenyi utcára, onnan a Kazinczy út felé folytatták útjukat, s őket a végzős hallgatók fáklyákkal, „Bursch-nótákat” énekelve követték a felvonulás útvonalán. 

A menet egyik állomása a Kazinczy út felől a Földes Ferenc Gimnázium volt, ahol a felvonulók megkoszorúzták az épület homlokzatán azt az emléktáblát, amely annak őrzi emlékét, hogy a Miskolci Egyetem jogelődje, a Nehézipari Műszaki Egyetem 1949 szeptemberében az iskola épületében kezdte meg működését.

A koszorúzás után a felvonulás utolsó állomására, a Petőfi térre érve a menet ismét oszlopokba rendeződött. Az Anyag- és Vegyészmérnöki Kar valétaelnöke, Csontos Attila búcsúbeszéde és a karok himnuszainak eléneklése után egy kézfogással a felemelt zászlók alatt a valétaelnökök átadták a tisztségüket jelképező elnöki szalagokat utódaiknak. A tisztségátadás után a karok elhelyezték koszorúikat a Petőfi szobornál. Ezek után még egyszer felcsendül a búcsúnóta, így ért véget a 2024. évi Szalamander.

Diákrektort választottak a Miskolci Egyetemen: ilyen volt a 2024-es MEN fesztivál

Ez is érdekelhet