A közelgő egyetemi jelentkezési határidő apropóján a Profession.hu idén is elkészítette trendriportját, hogy segítsen a diákoknak a karrierjük elindításában. A jelentés alapján kiderült, mely diplomákra van a legnagyobb kereslet a munkaerőpiacon, és mely egyetemek diplomásai kereshetik a legmagasabb fizetéseket. Mutatjuk a részleteket! A Profession.hu adatbázisában található aktív profilok alapján a diplomás felhasználók legnagyobb része a […]
A közelgő egyetemi jelentkezési határidő apropóján a Profession.hu idén is elkészítette trendriportját, hogy segítsen a diákoknak a karrierjük elindításában. A jelentés alapján kiderült, mely diplomákra van a legnagyobb kereslet a munkaerőpiacon, és mely egyetemek diplomásai kereshetik a legmagasabb fizetéseket. Mutatjuk a részleteket!
A Profession.hu adatbázisában található aktív profilok alapján a diplomás felhasználók legnagyobb része a Debreceni Egyetemről, az Eötvös Lóránd Tudományegyetemről, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemről, valamint a Szegedi Tudományegyetemről kerültek ki. A minta 75 000 munkavállalót és 15 egyetemet tartalmazott, így jól tükrözi a munkaerőpiac helyzetét.
Mely területeken van különösen nagy igény diplomás szakemberekre?
Munkavállalói oldalról a legkeresettebb diplomás szakmák között szerepel a cégvezetés, menedzsment, jogi tanácsadás, valamint a marketing, média és PR területek. A munkáltatók számára a legnagyobb kereslet az orvosi, fogorvosi, szakorvosi, minőségbiztosítási mérnöki, valamint a tanítói és pedagógusi pozíciókra mutatkozik. Ezen kívül a mérnöki vezetői pozíciók is kiemelt figyelmet kaptak.
A diplomás pályakezdők és aktív munkavállalók bérigénye
A diplomás pályakezdők átlagos bérigénye 2024-ben nettó 308 000 forint körül alakult, ami emelkedést mutat az előző évhez képest. Az első három helyezett egyetemek tekintetében azonban változások történtek. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem pályakezdő hallgatói átlagosan nettó 394 000 forintos bért igényelnek, míg a BME és az Óbudai Egyetem végzett hallgatói nettó 391 000, illetve 376 000 forintra számítanak.

A diplomás pályakezdők átlagos bérigénye emelkedést mutat az előző évhez képest. (Fotó:123RF)
A Profession.hu statisztikái szerint az aktív, diplomás álláskeresők átlagos bérigénye nettó 402 200 forint, mondta Tüzes Imre, a Profession.hu üzletfejlesztési igazgatója. A tavalyi év során a magyar munkáltatók 72 százaléka végzett béremelést, átlagosan 14 százalékkal. „A cégek toborzási eszköztárában a bér továbbra is kiemelt szerepet kap, a munkavállalók körében ugyanis is vezető motivációs tényezőről beszélünk” – tette hozzá a szakember.
A diplomás munkavállalók kereslete
Az elmúlt években a diplomát elváró hirdetések aránya folyamatosan csökkent. Míg 2020-ban a hirdetések 34 százaléka tartalmazott diplomát igénylő pozíciókat, addig 2022-ben már csak 26 százalékot tett ki.
„A Profession.hu álláskínálatából leszűrt statisztikáink is alátámasztják azt az évek óta tartó nemzetközi és hazai trendet, hogy a vállalatok számára a diploma mellett (vagy épp helyett) egyre fontosabbá válik a tanulási készség vagy az attitűd, amikor munkaerőt toboroznak. A gyorsan változó, innovációktól hangos környezetben ezek szerepe felértékelődik, így néhány szektortól eltekintve, elsősorban ezt keresik a cégek a jelöltek profiljában” – foglalta össze Tüzes Imre.
A munkaerőpiac helyzete alapján a diplomás szakemberek kereslete továbbra is erős, különösen a vezetői, jogi, orvosi és mérnöki területeken. A jövőben egyre nagyobb szerepet kap a tanulási készség és az alkalmazkodás, ezért érdemes figyelembe venni, hogy a diploma mellett ezek a készségek is kulcsfontosságúak lehetnek a sikeres karrierhez.