A közösségi média és az online világ tele van félrevezető információkkal, amelyeket nem mindig könnyű felismerni. A fiatalok különösen ki vannak téve az álhírek veszélyeinek, hiszen a digitális térben gyorsan terjedő hamis tartalmak befolyásolhatják a gondolkodásukat és döntéseiket. A DUE Médiahálózat és a Yettel által indított Nagy Diák TudatosNet Teszt segít abban, hogy a diákok megtanulják kiszűrni az álhíreket és megvédjék magukat a digitális világ negatív oldalától. Most itt a lehetőség, hogy játékos formában teszteld a tudásodat és értékes nyereményeket nyerj!
Az álhírek veszélyeztetik a fiatalokat
A magyar fiatalok több mint fele nincs felkészülve az álhírek felismerésére – derül ki a Nagy Diák TudatosNet Teszt eredményeiből. A DUE Médiahálózat és a Yettel által indított edukatív játék célja, hogy segítse a fiatalokat a digitális térben rájuk leselkedő veszélyek felismerésében és az álhírek kiszűrésében. Az online teszt során a résztvevők kipróbálhatják, mennyire jártasak olyan területeken, mint a biztonságos jelszavak kezelése, a cyberbullying felismerése, a digitális detox fontossága vagy az AI szerepe az álhírek terjesztésében.
Miért fontos a digitális tudatosság?
A mesterséges intelligencia fejlődésével az online tér egyre nagyobb kihívást jelent a fiatalok számára. A kiberzaklatás, az adathalászat, az AI által manipulált társadalmi tartalmak és az álhírek gyors terjedése egyre nagyobb problémát okoz. [kiemelt]„Azt gondoljuk, hogy a fiataloknak nincs szükségük segítségre a social media platformokon, mert a TikTokra ügyesen fel tudnak tenni tartalmakat[/kiemelt] – mondta Koren Balázs, a ProSuli szakmai vezetője. – Nem szabad őket elengedni. A tavalyi TudatosNet Teszt során kiderült, hogy átlagosan több mint a kitöltők fele, egészen pontosan 52 százaléka rutintalan az álhírek témakörben. Fontos nekik is, és minden internet használónak, hogy több forrásból gyűjtsenek információkat, csak úgy szűrhetők ki az álhírek.”

A fiatalok különösen ki vannak téve az álhírek veszélyeinek, hiszen a digitális térben gyorsan terjedő hamis tartalmak befolyásolhatják a gondolkodásukat és döntéseiket (Fotó: 123rf)
Hogyan segít a Nagy Diák TudatosNet Teszt?
A teszt célja, hogy felhívja a figyelmet a digitális tér veszélyeire, miközben a diákok játékos formában bővíthetik tudásukat. Az online kérdőívet bárki kitöltheti, azonban az értékes nyereményekkel kecsegtető versenyben csak a 14–20 év közötti fiatalok vehetnek részt.
A verseny menete
A Nagy Diák TudatosNet Teszt február 10. és április 27. között zajlik. Az online fordulóból a legjobb 1000 játékos juthat be a május 5-i középdöntőbe, majd innen a legjobb 20 versenyző készülhet a május 8-i döntőre. Az eredményhirdetésre május 23-án, az Országos Ifjúsági Sajtófesztiválon kerül sor Budapesten.
Nyeremények
A verseny legjobbjai értékes díjakat nyerhetnek:
- 1. hely: Samsung Galaxy A55 5G telefon
- 2. hely: Samsung A9+ 5G tablet
- 3. hely: Samsung A25 5G telefon
- 4-10. helyezettek: SBS Music Hero IBIZA hangszóró
Hogyan lehet jelentkezni?
A teszt kitöltésére és a versenyre való nevezésre ITT van lehetőség.
A digitális térben való tudatos navigálás elengedhetetlen készséggé vált a mai fiatalok számára. A Nagy Diák TudatosNet Teszt nemcsak tudásbővítő lehetőséget nyújt, hanem rávilágít arra is, hogy milyen fontos a hiteles információk felismerése és a kritikus gondolkodás az online világban.