Bízom abban, hogy öt év múlva is piacvezető szerepben segíthetjük majd az ágazat szakmai oktatását – interjú Lakrovits Elvírával a Magyar Könyvvizsgálói Kamara Oktatási Központ Kft. ügyvezetőjével, a SZAK-ma 2024. májusi lapszámából.
Az Oktatási Központot 25 évvel ezelőtt a Kamara azért hozta létre, hogy a pénzügyi-számviteli területeken dolgozók hiteles forrásból szerezhessék meg a szükséges szakismereteket. Céljuk egy olyan képzési bázis kialakítása volt, ahol a könyvvizsgálói szakma legkiválóbb szakemberei garantálják a magas színvonalú oktatást mind alapképzések, mind továbbképzések keretében.
Bár az alapcél azóta nem változott, tevékenységi körük jelentősen bővült, többek között a Magyar Ügyvédi Kamara továbbképzési rendszerének létrehozásával és üzemeltetésével, valamint népszerű szakkiadványok, szoftverek és webalkalmazások fejlesztésével. Az Oktatási Központ mára stabil, jövedelmező vállalkozássá nőtte ki magát, hozzájárulva az alapító Kamara céljainak és működési feltételeinek biztosításához.
Hogyan tudja segíteni az Oktatási Központ a Kamara, ezen keresztül a könyvvizsgálók munkáját, tevékenységét?
A legfontosabbnak azt tartom, hogy akkreditált képzési helyként igyekszünk elősegíteni a szakmai utánpótlás megfelelő biztosítását. Az utóbbi években kizárólag Oktatási Központunk bocsátott vizsgára jelölteket – az induló képzési csoportok létszáma pedig évről évre növekszik, s a 2020-ashoz képest az idei évre megduplázódott. Ezen a területen a képzési tartalmak közé frissen beiktatott „Fenntarthatósági jelentés könyvvizsgálata” modul oktatására való felkészülés jelenti most a legfontosabb feladatot.
Tananyaggal támogatjuk továbbá a kompetenciavizsgára való felkészülést és számos felkészítőt is szerveztünk már a minősítővizsgákhoz is. A Kamara megbízásából 2017-től mi biztosíthatjuk a Köztestület tagjainak a távoktatási továbbképzését is, ahol évente 70-nél több tananyaggal tesszük lehetővé a könyvvizsgálói kreditpontok megszerzését. A rendszer kialakításánál egyértelmű elvárás volt a Kamara részéről azonban az is, hogy a könyvvizsgálók ezen az úton az adószakterületi, vagy az ACCA tagjaként előírt tudáskarbantartási kötelezettségüket is teljesíthessék. A pandémia hozta kihívások aztán tovább erősítették a távoktatás iránti igényt, s 2020-tól már csak ezen a rendszeren keresztül érhető el a könyvvizsgálók elsőnapi továbbképzése, amihez csatlakozva 2023-tól a tudásmérési rendszer is megjelent.
A tagság körében népszerűek az aktuális szabályozási változásokat bemutató szakmai rendezvényeink, de szakmai kiadványaink közül is többet, így például a Számviteli esettanulmányokat, vagy a Számvitel speciális kérdéseit is hagyományosan a kezük ügyében tartanak a gyakorló könyvvizsgálók. A Metrum Referencia szoftver pedig minden esztendőben új, a szabályozási változásokhoz is igazodó funkciókkal, s egyre hatékonyabb eszköztárral támogatja a könyvvizsgálati munkát – ezzel a minőség-ellenőrzés követelményeinek való megfelelést. Az elektronikus zárást támogató programunkat, az ELZA-t több könyvelő (közöttük könyvvezetési feladatot is ellátó könyvvizsgálók) használja elégedetten. Az ő igényeikre is reagálva folyamatosan fejlesztjük a Metrum Referencia és az ELZA közötti adatkapcsolatokat. Webposta szolgáltatásunk pedig gyors és védett kommunikációt biztosít a szoftverek és a NAV számla adatbázisa között.

A legfontosabbnak azt tartom, hogy akkreditált képzési helyként igyekszünk elősegíteni a szakmai utánpótlás megfelelő biztosítását. (Fotó: SZAK-ma / Vémi Zoltán)
A 2024. január 1-jén hatályba lépett jogszabályi változások következtében hatósági képzéssé alakulnak a mérlegképes könyvelői, adótanácsadói és okleveles adószakértői képzések. Mit gondol a változásról?
Régi igényre reagálnak az új rendelkezések – az ágazatszakmai elvárásoknak való megfelelést egy hatósági képzési rendszer jobban képes biztosítani, mint a jelenlegi felnőttképzési szabályozás, ahol egészen más szakmai területekkel (pedikűröstől, a cukrászon át CNC forgácsolóig) kellett közös szabályokat kialakítania a jogalkotónak. Ez egy lehetőség a megfelelő szakmai minőség biztosítására, így számunkra is fontos a hatósági képzések minden kritériumnak megfelelő bevezetése, ami természetesen a képzési részvevőknek is biztosítékot adhat a képzés színvonalát illetően. Elengedhetetlennek tartom persze, hogy a kezdeti tapasztalatok, a jelentkezési adatok, a képzési résztvevők és az oktatásban közreműködők körében végzett felmérések, valamint a vizsgaeredmények fényében a tárca szükség szerint vizsgálja majd felül a most kialakított követelményrendszert, a képzők pedig az oktatási gyakorlatukat.
Hogyan reagálnak az ügyfélkör igényei, a jogszabályi és gazdasági környezet változásaira?
Folyamatosan és több módszerrel igyekszünk monitorozni az ügyfélkörünk, s megbízóink igényeit. Próbáljuk aztán ehhez igazítani a szakmai kínálatunkat. Az teljesen egyértelműen látszik, hogy a friss szabályozási változások ismertetését, az új szabályrendszer megfelelő alkalmazását elősegítő programok a legnépszerűbbek. Fontos még a jó gyakorlatok közvetítése, a problémás megítélésű ügyek kezelését és a gyakorlati munkát segítő oktatási programok szerepe. A szakemberek nagyfokú leterheltség mellett is jelen levő szabálykövetési igénye adja talán a szoftvereink, illetve a kapcsolódó bemutatók, gyakorlati alkalmazást segítő klubnapok népszerűségét.
Hogyan látja az Oktatási Központot 5 év múlva?
Bízom abban, hogy akkor is piacvezető szerepben segíthetjük majd az ágazat szakmai oktatását. Hasznos képzési programokkal, szakkiadványokkal, szoftverekkel támogathatjuk a tudáskarbantartást egy olyan világban, ahol az élethosszig tartó tanulás, a folyamatos szakmai fejlődés bizony elengedhetetlen. Ehhez mindig igyekszünk megtalálni az aktuálisan új lehetőségeket, az egyre korszerűbb eszközöket, amelyek hozzájárulhatnak a tartalmi és módszertani fejlődéshez is.
Az interjú teljes terjedelmében a SZAK-ma 2024. májusi lapszámában olvasható.