Egy 14 fős magyar középiskolás csapat a világ egyik legnagyobb robotikai versenyén, a FIRST Robotics Competition isztambuli regionális fordulóján a negyedik helyet szerezte meg. A diákok három hónap alatt építették meg ipari méretű robotjukat, a sikert pedig nemcsak műszaki tudásuknak, hanem kreatív problémamegoldó és csapatmunkára építő képességeiknek is köszönhették.
Nemzetközi élmezőnyben a magyar diákok
A FIRST Robotics Competition (FRC) a középiskolások számára rendezett legrangosabb nemzetközi robotikai verseny, amelyen idén a magyar csapat is kimagasló eredményt ért el. A Robert Bosch Kft. támogatásával és a Robotics Infinity Nonprofit Kft. szakmai mentorálásával készülő csapat több mint 40 nemzetközi együttes között a 4. helyen végzett az isztambuli regionális fordulón.
„Örömmel álltunk támogatóként a magyar diákok elhivatott csapata mellé a First Robotics Competition versenyén. (…) Fontosnak tartjuk azokat a kezdeményezéseket, amelyek naprakész tudást és készségeket adnak a jövő generációinak, hozzájárulva a szakmai fejlődésükhöz és képességeik kibontakozásához, ez a verseny pedig éppen erről szól” – mondta Kemler András, a Bosch csoport létesítménygazdálkodásért felelős vezetője Magyarországon és az Adria régióban.
A 14 fős magyar diákcsapat a versenyt megelőzően 3 hónap alatt építette meg és programozta a robotot az előírások szerint. A diákok a Bosch Budapest Innovációs Kampuszon dolgozhattak, ahol nemcsak helyszínt, hanem eszközöket, műhelyberendezéseket és anyagi támogatást is kaptak.

A FIRST Robotics Competition célja, hogy felkeltse a fiatalok érdeklődését a STEM-területek iránt. (Fotó: Bosch)
A jövő technológiája a jelen diákjaival
A FIRST Robotics Competition célja, hogy felkeltse a fiatalok érdeklődését a STEM-területek – tudomány, technológia, mérnöki tudományok és matematika – iránt. A magyar csapat a felkészülés során gépészeti és programozási ismereteket szerzett, emellett megismerkedett az autonóm rendszerekkel, érzékelőkkel, és akár mesterséges intelligencia alkalmazásával is kísérletezhetett.
A verseny különlegessége, hogy a diákok nem láthatták előre a versenypályát – csak a helyszínen találkoztak vele először, így helyben kellett gyors és hatékony megoldásokat kidolgozniuk.
Több mint technika: csapatmunka, kommunikáció, stratégia
A FRC nem csak a technikai tudásról szól! A csapatoknak saját arculatot is ki kellett alakítaniuk, kommunikációs, marketing- és menedzsmentfeladatokat kellett ellátniuk. A diákok olyan kulcskompetenciákat is fejlesztettek, mint a konfliktuskezelés, időmenedzsment, döntéshozatal és kreatív prezentáció.
A Bosch képviseletében Kemler András és Bacsi Sándor is kiemelte: az ilyen programok jelentős szerepet játszanak a fiatalok szakmai fejlődésében. Hozzájárulnak ahhoz, hogy a jövő technológiai újítói már középiskolás korban megtapasztalják az együttműködés, a kihívások és a kreatív gondolkodás fontosságát. „Büszkék vagyunk a magyar diákok eredményeire. Inspiráló volt végigkísérni a fiatalokat a sikerhez vezető úton, látni az egyedülálló teljesítményüket. Akár a verseny kihívásaira, akár a jövő technológiáinak megalkotására gondolunk, egyértelmű, hogy a csapatmunka, az együttműködés és a kreativitás nélkülözhetetlen a sikerhez” – hangsúlyozta Bacsi Sándor.
Szászi István, a Bosch csoport vezetője: Hisszük, hogy a fiatalok a jövő innovátorai!