Február 22-ig adhatják le jelentkezéseiket azok a 8. osztályos diákok, akik szakképzésben tanulnának tovább.
Egy hónapig várják még a fiatalok jelentkezését a szakképzésbe – mondta a szakképzésért felelős helyettes államtitkár a Kossuth rádió Jó reggelt Magyarország! című műsorában.
Pölöskei Gáborné kiemelte: szakképzésnél e két iskolatípus közül választhatnak a diákok:
- technikum
- és szakképző iskola
A technikum jellemzői:
- ötéves,
- érettségit és középvezetői szintű technikusi szakmát ad,
- előnyt jelent a felsőoktatási felvételikor.
Mindkét iskolatípus nagy előnyének nevezte a helyettes államtitkár, hogy nem kell azonnal szakmát választani. Csupán ágazatot – például az egészségügyet vagy a gépipart. A konkrét szakmaválasztás ideje
- technikumban: a második év után,
- szakképzőben: az első év után.

A szakképzés egyik legnépszerűbb szakiránya a járműipar (Fotó: 123rf)
A vállalatokkal együttműködő duális gyakorlati képzés előnyeként sorolta fel, hogy a cégekkel kötött munkaszerződés nyomán iskola mellett havi 100-168 ezer forintot is megkereshetnek a tanulók.
A legnépszerűbb szakirányok:
- járműipar,
- elektronika,
- informatika,
- turizmus-vendéglátás
- gazdálkodás menedzsment.
Pölöskei Gáborné kiemelte: a szakképzés népszerűségét mutatja, hogy az elmúlt évben tíz továbbtanuló diákból hat a szakképzést választotta.
Együttműködések szakképzési centrumok és egyetemek között
Az elmúlt hetekben számos olyan együttműködésről számoltunk be, amelyeket szakképzési centrumok kötöttek egyetemekkel. A szekszárdi Déli Agrárszakképzési Centrum például a győri Széchenyi István Egyetemmel kötött megállapodást, melynek célja, hogy az agrárszakképzési centrumhoz tartozó középiskolák diákjai megismerjék az egyetem által kínált képzéseket.
A Siófoki Szakképzési Centrum pedig a Pannon Egyetemmel közösen hozott létre egy 2023–24-es tanévtől induló oktatási programot, illetve a két intézmény a közeljövőben egy technikus képzési tervet is kidolgoz.
A Pannon Egyetem a Kaposvári Szakképzési Centrummal is együttműködési megállapodást írt alá, melynek célja a szakképzésből felsőoktatásban továbbtanuló hallgatók létszámának növelése.