A Széchenyi István Egyetem a minap bejáráson mutatta be, jelenleg hol tart a közel 6,8 milliárd forintos uniós támogatásból épülő győri Tudományos és Innovációs Park építése. A teljesen majd ősszel elkészülő létesítménybe nemzetközi és hazai cégek települnek be, aminek révén az egyetemmel való innovációs együttműködésük kiszélesítésére lesz lehetőség.
Az utolsó üvegtábla is a helyére került a Széchenyi István Egyetem győri Tudományos és Innovációs Parkjának homlokzatán. A hatemeletes, mintegy négyezer négyzetméteres, teljesen őszre elkészülő létesítmény a központi campustól 500 méterre, az egykori Győri Keksz- és Ostyagyár volt telephelyén épül. A beruházás 6 milliárd 766 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatásból valósul meg.
A „kockaépületet” alakítják át
A Tudományos és Innovációs Park a város ikonikus ipartörténeti emléke, a köznyelvben „kockaépületnek” nevezett ház átalakításával hozza létre a győri egyetem. Helyet kap benne többek között a Művészeti Kar Design Tanszéke, Digitális Fejlesztési Központja, a térség több meghatározó cége, illetve a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének Győr-Moson vármegyei irodája is – olvasható az egyetem közleményében.
Filep Bálint, a Széchenyi István Egyetem elnöke a bejáráson elmondta: a parkba betelepülő nemzetközi és hazai cégek, valamint az egyetem fizikai közelsége segíti majd a valós piaci igények kiszolgálását, az egyetem kutatásainak és képzéseinek folyamatos megújulását.

Őszre készül el teljesen a Tudományos és Innovációs Park épülete (Fotó: uni.sze.hu / Májer Csaba József)
[kiemelt]Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kiemelte: „Olyan innovációs környezet jön így létre, ami segíti a magyar startup vállalkozások növekedését, az egyetemi kutatói világ és az ipar közötti közvetlen, akadálytalan átmenetet, valamint az egyetemen kinevelődő tehetségeket abban, hogy nagyvállalati innovációs tevékenységekben vegyenek részt”.[/kiemelt]
Az Audival és a Boschsal is bővül az együttműködés
Alfons Dintner, az Audi Hungaria Zrt. igazgatóságának elmondta: az Audiban a kezdetek óta fontos szerepet játszanak a Széchenyi István Egyetemen végzett szakemberek. A cég a képzésből is kiveszi a részét, az együttműködés részeként indult el a Belsőégésű Motorok Tanszék, majd az Audi Hungaria tanszékcsoport, 2015-ben az Audi Hungaria Járműmérnöki Kar, ezt követően pedig az Audi Hungaria Külső Tanszék. Kiemelte, 2155 mérnökük közel nyolcvan százaléka partneregyetemeiken végzett, több mint fele a Széchenyi Egyetemen.
Szászi István, a Bosch csoport magyarországi és Adria régióbeli vezetője elmondta: „A Széchenyi István Egyetemmel kötött stratégiai megállapodásunk értelmében a ZalaZONE után itt, a győri Tudományos és Innovációs Parkban is tudunk majd kooperálni egymással. Olyan ökoszisztémát szeretnénk közösen építeni, ahol a tudományos élet szereplőit és az ipari szakembereket kötjük össze, akik a legfejlettebb technológiákkal dolgozhatnak, megoszthatják tapasztalataikat, és tanulhatnak egymástól, ennek eredményeként pedig együtt válhatnak a jövő innovátoraivá”.
Bosch-kooperációk egyetemekkel
A Bosch hazai egyetemekkel való együttműködése kapcsán a napokban írtunk arról, hogy okoslabort adtak át a Hatvani Közösségi Felsőoktatási Képzési Központban. A Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE), a hatvani Robert Bosch Elektronika Kft. és a hatvani önkormányzat által közösen kialakított létesítmény mesterséges intelligenciával támogatott, ipar 4.0-s eszközökkel van felszerelve.
Továbbá pár hete nyitották meg a Bosch és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Innovatív Járműtechnológiák Kompetencia Központját a Műegyetem kampuszán, ahol az elektromos járművek hajtásláncainak fejlesztését végzik.
Szászi István hazai Bosch-vezérrel korábban készített interjúnkat itt olvashatjátok el.