Hogyan változtak meg az ismerkedési szokások egyetemista korban? | Diplomátszerzek
Free UNIside 2023. július 11.

Hogyan változtak meg az ismerkedési szokások egyetemista korban?

Ha körülnézünk a környezetünkben és beszélgetünk a körülöttünk élőkkel, megfigyelhetjük azt a tendenciát, hogy egyre több pár az interneten keresztül ismerkedett meg egymással. Míg régen az emberek inkább személyesen kötöttek kapcsolatokat, esetleg internetes társkeresők vagy a közösségi oldalak szolgálták ezt a célt, ma már egy egyszerű jobbra– vagy balra húzással eldönthetjük, hogy szeretnénk-e kapcsolatot építeni valakivel.

Felgyorsult világunk velejárója, hogy mindent minél gyorsabban és egyszerűbben le akarunk tudni, gyorsan akarunk sikereket elérni. Így van ez a hétköznapokban: a munkában, a magánéletben egyaránt. Miért lenne másképp a párkeresésben?

 

Visszatekintés

Ha egészen régre nyúlunk vissza, a társkeresésnek egészen szélsőséges formáival is találkozhatunk, legyen ez a római korban kötelező érvényű kiházasítás, a vagyon védelme miatt köttetett házasságok, vagy az 1800-as években romantikus formát öltött udvarlás, ami szigorúan a család vigyázó szeme előtt zajlott. A randizás, amit mai formájában is ismerünk, az 1920-as évektől kezdett elfogadottá válni, de a laza kapcsolatok, valamint a házasságon kívüli nemi élet elfogadása az 1960-as évekig váratott magára.

 

A közösségi oldalak és a társkeresés

A mobiltelefonok és a közösségi oldalak megjelenésével az ismerkedés könnyebbé vált, de egyre inkább kezdte elveszíteni személyes jellegét. Az ismerkedéshez már nem volt feltétlenül szükség találkozásra, először sms-ben és telefonhívásban, később az interneten kommunikálhattak az párkeresők.

Napjainkra – főként a randiappok megjelenésével – az ismerkedés szinte teljesen átkerült a digitális térbe, ami a COVID-19 alatt a párkeresőknek sokat segített.

A mai világban sokkal több embert ismerhetünk meg a digitalizáció révén, azonban ez a módszer is rejt veszélyeket. (Fotó: 123RF)

 

Az online társkeresés sötét oldala

Az online társkeresés egyik nagy hátulütője, hogy egy jól megszerkesztett profil nagyon csalóka képet mutathat a potenciális jelöltek felé. Ahogy régen mondták – a papír mindent elbír. Jelen esetben a profilunk az, ahova feltölthetjük a legelőnyösebb képeinket, és mindenféle szépet állíthatunk magunkról. Persze fordítva is igaz, balra húzhatunk valakit csak azért, mert kevésbé előnyös a profilképe, pedig lehet, hogy ha szánnánk rá időt, egy érdekes személyiséget ismernénk meg.

A másik negatívum az ismerkedés tempója. Gyors a pozitív visszacsatolás, könnyen az a kép alakulhat ki, hogy „úgyis találok jobbat, nem kell bele energiát fektetnem”, így ezek az emberi kapcsolatok egyre inkább elértéktelenednek. Az online térből ráadásul egy tiltással egészen egyszerű eltűnni, azaz ghostingolni, így a felelősségvállalás mértéke is csökken.

 

Akkor miért jó ez nekünk?

Bár a cikknek negatív kicsengése lehet az online társkereséssel kapcsolatban, természetesen előnyei is vannak. Nem okoz problémát, ha a kiszemelt az ország másik végében – esetleg másik országban – tartózkodik, az interneten keresztül bármikor tarthatjuk a kapcsolatot. Nem kell felesleges köröket futnunk, hiszen ha valaki megtalálható egy ilyen oldalon, ismerkedés céljából regisztrált. Sokkal több ember megismerésére ad lehetőséget, mintha csak a közvetlen környezetünkben keresgélnénk. Sok információt gyűjthetünk már az első találkozás előtt is a kiszemeltről –, de ezeket minden esetben kezeljük fenntartással! Valamint a félénkebb, gátlásosabb embereknek is segítség lehet, hiszen könnyebb egyet pöccinteni a mutatóujjunkkal, mint megszólítani egy idegent a kávézóban.

Ez is érdekelhet