
Akár egymillió forintos kezdőfizetés? Meglepő szakok vezetik a magyar diplomások bérlistáját
Mennyit ér ma egy diploma Magyarországon? A diplomás pályakövetési adatokból kiderül, hogy a legjobban fizető végzettségek rangsorát korántsem kizárólag az informatikusok és a mérnökök uralják. Egyes mesterszakokon végzettek átlagjövedelme már a másfél millió forintot közelíti.
Egy érettségi előtt álló fiatal számára az egyetemválasztás egyik legnehezebb kérdése, hogy vajon mennyit ér majd a megszerzett diplomája a munkaerőpiacon. Az Oktatási Hivatal Diplomás Pályakövetési Rendszerének (DPR) 2025-ös adatfeldolgozása pontosabb képet ad erről, mint az álláshirdetésekben szereplő bérígéretek. A kutatásban a felsőoktatási nyilvántartás adatait többek között az adóhatóság tényleges jövedelmi adataival kapcsolták össze. Így megvizsgálható, hogyan alakult a különböző képzéseken végzettek munkavállalása és keresete.
Nem az informatikusok végeztek az első helyen
A legjobban fizető alapszakos végzettségek rangsora meglepő eredményt hozott. Az első helyre az állami légiközlekedési képzés került, amelynek végzettjei átlagosan bruttó 1 117 605 forintot kerestek havonta. Ez a Nemzeti Közszolgálati Egyetem speciális, katonai felsőoktatási képzése. A négyéves alapszakon többek között állami légijármű-vezetőket, katonai repülésirányítókat és repülőműszaki szakembereket képeznek. A jelentkezéshez megfelelő nyelvtudás és egészségügyi, pszichológiai, illetve fizikai alkalmasság is szükséges. Az egymilliós átlagkereset tehát egy különleges követelmény-rendszerű, speciális szolgálati feladatokra felkészítő képzéshez kapcsolódik. A második helyet a katonai vezető szak szerezte meg 915 562 forinttal, míg a katonai logisztikai végzettségűek átlagosan 890 338 forintot kerestek. Ezt követően jelennek meg a műszaki és informatikai képzések.
A tíz legjobban fizető alapszak
| Szak | Bruttó havi átlagjövedelem |
| Állami légiközlekedési | 1 117 605 Ft |
| Katonai vezető | 915 562 Ft |
| Katonai logisztika | 890 338 Ft |
| Járműmérnöki | 842 995 Ft |
| Villamosmérnöki | 808 655 Ft |
| Bűnügyi igazgatási | 793 715 Ft |
| Mérnökinformatikus | 786 843 Ft |
| Nemzetközi biztonság- és védelempolitikai | 782 847 Ft |
| Üzemmérnök-informatikus | 768 201 Ft |
| Gépészmérnöki | 743 426 Ft |
Forrás: Diplomás Pályakövetési Rendszer, 2025.
A rangsor egyik tanulsága, hogy a tíz legjobban fizető alapszak között egyetlen gazdaságtudományi képzés sem található. Az államtudományi, a műszaki és az informatikai végzettségek kerültek az élmezőnybe.
A mérnöki diploma továbbra is sokat ér
Az általánosabban elérhető egyetemi képzések közül a műszaki szakok különösen kedvező helyzetben vannak. A járműmérnökök bruttó 842 995 forintos, a villamosmérnökök 808 655 forintos átlagjövedelmet értek el a vizsgált időszakban. A mérnökinformatikusok 786 843, a gépészmérnökök pedig 743 426 forintot kerestek. Ezek az eredmények azért is figyelemre méltók, mert a mérnöki képzéseken jóval szélesebb körben lehet továbbtanulni, mint a rangsort vezető speciális katonai szakokon.
A korábbi évjárathoz viszonyítva a járműmérnöki végzettségűek átlagkeresete csaknem 121 ezer forinttal, a villamosmérnököké pedig mintegy 56,5 ezer forinttal emelkedett. Az eltérések részben az általános béremelkedést és a különböző évfolyamok összetételét is tükrözhetik. A műszaki képzések előnye az elhelyezkedés gyorsaságában is megmutatkozik. A DPR szerint az ezen a területen végzettek átlagosan 1,31 hónap alatt találnak munkát, a járműmérnökök esetében pedig ez az idő mindössze 1,19 hónap.
Az informatikai diplomásoknál még kedvezőbb, 1,02 hónapos átlagot mértek.
A mesterdiplomával már a másfél millió forint is elérhető
A mesterszakok rangsora még látványosabb különbségeket mutat. Az első helyen itt is egy katonai képzés szerepel: a katonai vezető mesterszakon végzettek átlagjövedelme bruttó 1 464 969 forint volt. A második helyet az egészségügyi menedzserképzés szerezte meg 1 324 805 forinttal, amelyet a kiterjesztett hatáskörű ápoló mesterszak követett, 1 303 420 forintos átlaggal. Ezek az eredmények arra is rámutatnak, hogy az egészségügyben nem kizárólag az orvosi diploma vezethet kiemelkedő jövedelemhez. A nagyobb felelősséggel, speciális szaktudással és szakmai tapasztalattal járó munkakörökben más egészségügyi végzettségek is magas keresettel párosulhatnak.
A tíz legjobban fizető mesterszak
| Szak | Bruttó havi átlagjövedelem |
| Katonai vezető | 1 464 969 Ft |
| Egészségügyi menedzser | 1 324 805 Ft |
| Kiterjesztett hatáskörű ápoló | 1 303 420 Ft |
| Mérnökinformatikus | 1 089 955 Ft |
| Autonómrendszer-informatikus | 1 070 037 Ft |
| Autonóm járműirányítási mérnöki | 1 065 042 Ft |
| Villamosmérnöki | 1 006 777 Ft |
| Energetikai mérnöki | 997 414 Ft |
| Járműmérnöki | 986 696 Ft |
| Programtervező informatikus | 949 723 Ft |
Forrás: Diplomás Pályakövetési Rendszer, 2025.
A táblázatból az is látszik, hogy a mesterdiplomások élmezőnyében több olyan szak található, amely a mesterséges intelligenciához, az automatizáláshoz vagy a korszerű járműtechnológiákhoz kapcsolódik. Az autonómrendszer-informatikus végzettségűek átlagosan 1,07 millió, az autonóm járműirányítási mérnökök pedig közel 1,065 millió forintot kerestek.
Melyik diploma éri meg leginkább?
A legmagasabb kereseti adatokból nem következik automatikusan, hogy mindenkinek mérnöknek, informatikusnak vagy katonatisztnek érdemes tanulnia. A képzések nehézsége, a munkavégzés körülményei, a felelősség mértéke és az egyéni képességek legalább olyan fontosak, mint a várható fizetés. Egy magas átlagbérű szak elvégzése sem garantál kiemelkedő keresetet, ahogyan egy alacsonyabb kezdőjövedelmű végzettség sem zárja ki a későbbi sikeres karriert.
Kapcsolódó cikkek

„A kíváncsiság többször vitt előre, mint bármilyen üzleti terv” – az informatika világáról is beszélt a Billingo alapítója

„A fiatal akkor tanul, ha érzi, hogy szükség van rá” – interjú Pintér Róberttel, a Hotel Silvanus igazgatójával
